کمک مقابله آمریکا نگهبان اخبار سیاست خارجی

کمک: مقابله آمریکا نگهبان اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار پزشکی می‌تواند سرطان‌زا باشد! ، کریسپر&quot، ویرایش ژن &quot

نتایج مطالعات تازه نشان می‌دهد که روش ویرایش ژن “کریسپر-کس9” می‌تواند خطر مبتلا شدن به سرطان در سلول‌های ویرایش‌شده را زیاد کردن دهد. 

می‌تواند سرطان‌زا باشد! ، کریسپر&quot، ویرایش ژن &quot

ویرایش ژن "کریسپر" می تواند سرطان زا باشد!

عبارات مهم : مطالعه

نتایج مطالعات تازه نشان می دهد که روش ویرایش ژن “کریسپر-کس9” می تواند خطر مبتلا شدن به سرطان در سلول های ویرایش شده است را زیاد کردن دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، دو تحقیق که اخیرا منتشر شده، نگرانی های جدیدی را به وجود آورده که پیشرفت سیستم ویرایش ژن “کریسپر-کس9” به طور بالقوه موجب زیاد کردن خطر مبتلا شدن به سرطان در سلول های ویرایش شده است به وسیله این روش می شود.

دانشمندان این مطالعات جدید، دیگر محققان را از خطر این مکانیزم جهت زیاد کردن احتمال مبتلا شدن به سرطان آگاه می کنند.

می‌تواند سرطان‌زا باشد! ، کریسپر&quot، ویرایش ژن &quot

کمتر از یک دهه از وقت کشف روش انقلابی “کریسپر کس9” که تکنیک ویرایش ژن هست، گذشته هست. این روش به دانشمندان اجازه می دهد راه بی سابقه ای جهت ویرایش دقیق DNA داشته باشند.

در زیاد موارد، این روش، امیدوارکننده، امن و موثر نشان داده هست. سال گذشته یک مطالعه بحث برانگیز منتشر شد که ادعا می کرد این تکنیک می تواند جهش های ناخواسته ژنتیکی را باعث شود، ولی بعد از موضع گیری های مخالف و موج انتقادات، در نهایت محققان آن پا بعد کشیدند.

نتایج مطالعات تازه نشان می‌دهد که روش ویرایش ژن “کریسپر-کس9” می‌تواند خطر مبتلا شدن به سرطان در سلول‌های ویرایش‌شده را زیاد کردن دهد. 

اما اکنون این دو مطالعه جدید، نگرانی های کاملا تازه در مورد پتانسیل این روش جهت زیاد کردن احتمال مبتلا شدن به سرطان در سلول های ویرایش شده است را ایجاد کرده است.

یکی از این مطالعات حاصل همکاری بین دانشگاه کمبریج و موسسه کارولینسکا هست، در حالی که دیگری به وسیله یک تیم از محققان شرکت دارویی “نوارتیس”(Novartis) انجام شده است است.

هر دو تحقیق، ارتباط بین پرسشها بین کارآیی پروتکل کریسپر و وجود یک پروتئین پیشگیری از سرطان آشنا شده است به عنوان p53 را نشان می دهد. این تحقیق نشان داد در حالی که کریسپر در ویرایش سلول های سرطانی بسیار موثر بود، در هنگام نشانه گیری سلول های سالم بسیار ناکارآمد بود.

می‌تواند سرطان‌زا باشد! ، کریسپر&quot، ویرایش ژن &quot

“اما هاپانیمی” سرپرست مطالعه موسسه کارولینسکا می گوید: هنگامی که به این عنوان دقت کردیم، متوجه شدیم که برش ژنوم با روش کریسپر-کس9 موجب فعال شدن یک پروتئین آشنا شده است به عنوان p53 می شود که مانند یک سیستم زنگ خطر سلولی عمل می کند و هشدار می دهد که DNA آسیب دیده است و جعبه کمک های اولیه سلولی را باز کرده تا آسیب وارده به DNA تعمیر شود. شروع به کار این سیستم باعث می شود که ویرایش ژنوم خیلی دشوارتر شود.

مشکلی که این تحقیق مطرح می کند، این است که غیبت p53 در سلول ها از یک طرف می تواند تاثیر کریسپر را زیاد کردن دهد، ولی باعث می شود که سلول مستعد سرطانی شدن شود. جهش ها یا کمبودها در ژن p53 در تقریبا هر نوع از سرطان یافت می شود و این ژن در حال حاضر اغلب به عنوان ژن سرکوب کننده تومور آشنا می شود.

نتایج مطالعات تازه نشان می‌دهد که روش ویرایش ژن “کریسپر-کس9” می‌تواند خطر مبتلا شدن به سرطان در سلول‌های ویرایش‌شده را زیاد کردن دهد. 

تحقیقات تازه نشان می دهد زمانی که دانشمندان در حال توسعه درمان کریسپر هستند، ممکن است به طور تصادفی، سلول هایی را به وجود بیاورند که دارای پروتئین P53 غیرفعال هستند. این بدان معنی است که این فرایند در نهایت می تواند سلول های بیمار را در طولانی مدت جهت تبدیل شدن به سلول های سرطانی، آسیب پذیرتر کند.

“جوزی تایپیل” پژوهشگر ارشد مطالعه کارولینسکا می گوید: ما نمی خواهیم ایجاد وحشت کنیم و نمی گوییم که روش کریسپر-کس9 بد یا خطرناک هست. این روش به وضوح به عنوان یک ابزار مهم در پزشکی استفاده خواهد شد، بنابراین توجه به پرسشها ایمنی مهم است.

می‌تواند سرطان‌زا باشد! ، کریسپر&quot، ویرایش ژن &quot

وی افزود: این روش درمانی هم، مانند هر درمان پزشکی دیگر، هر لحظه عوارض جانبی یا آسیب های احتمالی به همراه دارد و این باید در کنار مزایای استفاده از این روش در نظر گرفته شود.

این تحقیق تازه به هیچ وجه نمی گوید که روش اصلاح ژن کریسپر اساسا ناقص هست، ولی لزوم درجه ای از نظارت اضافی را که باید در کارهای آتی در نظر گرفته شود، برجسته می کند.

این مطالعه نشان می دهد که سلول های ویرایش شده است با روش کریسپر، قبل از استفاده بالینی باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که مسیرهای p53 متلاشی نخواهند شد.

برخی از دانشمندان که در مورد تحقیقات تازه اظهار نظر کرده اند، می گویند که این نتیجه گیری که این روش بتواند بر تمام انواع سلول های ویرایش شده است تأثیر بگذارد، می تواند خیلی سریع باشد. این کشف تنها در یک سلول خاص در شرایط آزمایشگاهی یافت شده است است.

همچنین مورد نیاز به ذکر است که این تحقیقات تازه به روش ویرایش ژن کریسپر با استفاده از آنزیم کس9 محدود شده است است.

مطالعات نشان می دهد اختلال عمده در P53 زمانی که از کریسپر جهت برش دو رشته در DNA استفاده می شود، رخ می دهد. قاعدتا اشکال دیگر ویرایش کریسپر نباید به مسیرهای P53 آسیب برسانند.

با این حال، این دو مطالعه نشان می دهد که این مکانیسم جدید، به خوبی آشنا نشده است و پژوهشگرانی که درمان های مبتنی بر کریسپر را توسعه می دهند، باید آگاهی بیشتری از آن داشته باشند.

مطالعه یکسان کمبریج و کارولینسکا و مطالعه “نوارتیس” در مجله Nature Medicine انتشار یافته هست.

واژه های کلیدی: مطالعه | تحقیقات | سرطان زا | استفاده | مبتلا شدن | پیشگیری از سرطان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs