کمک مقابله آمریکا نگهبان اخبار سیاست خارجی

کمک: مقابله آمریکا نگهبان اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ریشه پرسشها کشور مجلس است / ذوالنوری

مجتبی ذوالنوری با گلایه از کم‌کاری مجلس در بررسی پرسشها مهم کشور می‌گوید ۹۰ درصد مواردی که در دستور کار مجلس است باید خارج شود. او اعتقاد است مجلس باید در چند م

ریشه پرسشها کشور مجلس است / ذوالنوری

ذوالنوری: ریشه پرسشها کشور مجلس است

عبارات مهم : قانون

مجتبی ذوالنوری با گلایه از کم کاری مجلس در بررسی پرسشها مهم کشور می گوید ۹۰ درصد مواردی که در دستور کار مجلس است باید خارج شود. او اعتقاد است مجلس باید در چند مقوله مهم از جمله پرسشها معیشتی و اقتصادی مردم، فساد و اجرای عدالت در کشور تمرکز کند.

به گزارش اعتماد، درحالی به انتخابات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نزدیک می شویم که ضعف در بعد نظارتی مجلس یکی از نکاتی بوده که بعضی از نمایندگان مجلس بارها به آن اشاره کرده اند؛ مجتبی ذوالنوری نماینده اصولگرای قم یکی از این نماینده ها هست؛ او از به نتیجه نرسیدن طرح های تحقیق و تفحص به عنوان یکی از ابزارهای نظارت مجلس گلایه دارد و می گوید حدود ۳۷۰ طرح تحقیق و تفحص ظرف چند سال گذشته در مجلس انجام گرفته ولی نتیجه بسیاری از این طرح ها نامشخص هست. او لابی ها، بی توجهی ها و پرداختن به موارد غیر مهم را علت به نتیجه نرسیدن طرح های تحقیق و تفحص می داند و می گوید بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان حداقل هزینه انجام هر تحقیق و تفحص هست.

ریشه پرسشها کشور مجلس است / ذوالنوری

شاید به خاطر همین گلایه های مرد اصولگرای مجلس از عملکرد منزل ملت باشد که او از اینکه نماینده مجلس است لذت نمی برد؛ «چاره ای ندارم چون از مردم رای گرفته ایم که بمانیم. ولی از نماینده مجلس بودن راضی نیستم. کاری که در این مجلس انجام می دهم، پاسخگوی ذخیره قیامتم نیسست.»

گفت وگو با مجتبی ذوالنوری را در زیر می خوانید؛

مجتبی ذوالنوری با گلایه از کم‌کاری مجلس در بررسی پرسشها مهم کشور می‌گوید ۹۰ درصد مواردی که در دستور کار مجلس است باید خارج شود. او اعتقاد است مجلس باید در چند م

*آقای ذوالنوری! به سومین سال مجلس دهم نزدیک می شویم. شما مهمترین مصوبه مجلس در سال ۹۶ را چه می دانید؟

به نظر من قانون مبارزه و مقابله با زیاده خواهی ها، کارشکنی ها و ماجراجویی های آمریکا در منطقه که بعد از تصویب کادسا و تحریم بخش دفاعی ما این قانون در مجلس به تصویب رسید مهمترین مصوبه سال پیش بود. در پی این مصوبه نیروهای مسلح، دولت و در حقیقت قوه مجریه، قوه قضاییه و قوه مقننه هر کدام وظایفی پیدا کردند که در مقابله با کارها آمریکا چه کارهایی باید انجام دهند.

در گذشته عزم برخورد با آمریکا بوده ولی قانون مشخصی جهت آن نداشتیم. این قانون یک قانون تقریبا جامعی است و وظیفه همه را مشخص کرده هست. جهت مثال اگر نیروهای مسلح ما بنا داشتند در مقابله با آمریکا و مقابله به مثل دست به حرکتی بزنند دیگر مورد نیاز نیست که منتظر بمانند تا قانونی تصویب شود. قانون کاملا براق تصویب شد و در اختیار این ها هست. مصوبه خوب دوم، قانون بودجه ۹۷ بود. البته مجلس در حوزه های دیگر هم فعال بود و مصوبات خوبی داشت.

*به نظر شما چه مواردی در مجلس دهم در دستور کار نمایندگان قرار نگرفت که بهتر بود در دستور کار قرار بگیرد؟

ریشه پرسشها کشور مجلس است / ذوالنوری

اگر مجلس دست بنده بود تا جهت آن تصمیم بگیرم اعتقاد بودم که ۹۰ درصد مواردی که در دستور کار مجلس است باید خارج شود. مجلس باید در چند مقوله مهم از جمله پرسشها معیشتی و اقتصادی مردم، فساد و اجرای عدالت در کشور تمرکز کند. بنابراین به نظر من مجلس باید بتواند بعضی از جلسات علنی خود را تعطیل کند و بطور جدی فعال شود. مجلس باید از مباحث متفرقه نفس گیری که هر کدام از آن ها ممکن است که خوب باشد ولی درمان مهم جهت پرسشها کشور نیست خارج شود و به مسایل مهم بپردازیم.

*یعنی شما معتقدید مسیر حل پرسشها کشور از مجلس می گذرد؟

بله؛ تا هنگامی که مجلس در مسیر کارهای خودش تجدید نظر نکند، به مسایل مهم نپردازد و الویت ها را در دستور کار خود قرار ندهد همین بدبختی ها را در کشور داریم. قوه مجریه، مقننه و قضاییه و جاهای دیگر مسئله دارند ولی ریشه پرسشها مجلس هست. به علت اینکه مجلس هم باید ابزار آن ها را تامین کند، قانون جهت آن ها تصویب کند، باید نظارت کند و مطالبه گری داشته باشد. در حال حاضر ما نه طرح های جامعی داریم که پرسشها را به صورت گسترده حل کند و نه مجلس نظارت خوبی دارد که بتواند مطالبه گری کند.

مجتبی ذوالنوری با گلایه از کم‌کاری مجلس در بررسی پرسشها مهم کشور می‌گوید ۹۰ درصد مواردی که در دستور کار مجلس است باید خارج شود. او اعتقاد است مجلس باید در چند م

*آقای ذوالنوری! یکی از انتقادها به عملکرد مجلس به نتیجه نرسیدن طرح های تحقیق وتفحص هست. چند تا از نتیجه های این طرح ها در صحن مجلس قرائت شده است و آیا کلا این طرح ها به نتیجه نمی رسد؟

برای طرح های تحقیق وتفحص هزینه می شود، نماینده ها وقت می گذارد، می روند و بررسی می کنند ولی با لابی ها، بی توجهی ها و پرداختن به موارد غیر مهم، آن ها فراموش می شوند و بی نتیجه می ماند. با اینکه هر تحقیق و تفحص حداقل بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و اگر طولانی تر شود زیاد هزینه می برد ولی در آخر مشکلی از پرسشها مردم را حل نمی کند. لذا من از اینکه نماینده مجلس هستم لذت نمی برم و راضی نیستم که در مجلس هستم ولی چاره ای هم ندارم چون از مردم رای گرفته ایم که بمانیم یا امید داریم که کاری را بتوان انجام داد. در غیر اینصورت اعتقاد دارم کاری که در این مجلس انجام می دهیم پاسخگوی ذخیره قیامت ما نیست.

ریشه پرسشها کشور مجلس است / ذوالنوری

*پس شما در کل عملکرد مجلس دهم را تا به حال موفق نمی دانید؟

عملکرد مجلس به طور نسبی خوب بوده ولی نسبت به آنچه که نیاز جامعه و ضرورت زندگی مردم است خیر.

واژه های کلیدی: قانون | آمریکا | قانونی | نماینده مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs